UWAGA! Jesteśmy na urlopie od 12.07 do 25.07. Wysyłka zamówień od 26.7

Islandzkie Sekrety Szczęścia

starszy mężczyzna i kobieta uśmiechnięci

Sekrety szczęścia islandczyków

Opracowaliśmy dla Was listę, na której znajdziecie trzy główne powody dla, których Islandia od dawna znajduje się w czołówce, lub jest liderem, najszczęśliwszych krajów na świecie :)


Islandzki sekret szczęścia

Islandia, zwana inaczej krajem lodu i ognia, jest pełna kontrastów.

Zarówno jeśli chodzi o przyrodę jak i ludzi.
Islandczycy są bardzo tolerancyjni, może wydawać się, że mottem ich życia jest szczęście, ich samych jak i ludzi dookoła.
My mieszkamy na Islandii już około 15lat.
W tym czasie poznaliśmy zwyczaje i styl życia Islandczyków oraz nawiązaliśmy znajomości na całe życie.
To właśnie oni zdradzili nam swoje rodzinne sekrety szczęśliwego i zdrowego życia.

1. Woda

wodospad i tęcza

Każdy jeden z Islandczyków, zapytany o jego tajemnice zdrowia, bez wahania, na pierwszym miejscu zawsze wymieniał islandzką wodę. I faktycznie, woda z kranu w Islandii jest czysta, dobra i zimna. Kilka lat temu zrobiono porównanie Islandzkiej wody z kranu do wód mineralnych butelkowanych z Europy i woda islandzka pobiła wszystkie z nich.

Nikt kto mieszka w Islandii, nie kupuje wody w sklepie, chyba że lubi wodę gazowaną. Cała Islandia pije wodę z kranu. Wystarczy odpuścić wodę przez około 10-30 sekund, żeby cieszyć się lodowatą i czystą wodą.

Ma to oczywiście wiele zalet, oprócz zaoszczędzonych pieniędzy chronimy środowisko nie produkując odpadów takich jak butelki. Jest to też bardzo wygodne, bo woda w kranie, nigdy się nie kończy.

Islandzka woda wodociągowa pochodzi w ponad 95% z wód gruntowych, ze studni na głębokości od 10-140 metrów. Po drodze na tą głębokość, woda jest naturalnie filtrowana przez wiele warstw, między innymi lawę, które oczyszczają wodę.

Woda klasyfikowana jest jako żywność więc islandzkie przedsiębiorstwa dostarczające wodę są pod bardzo ścisłym nadzorem. Analiza chemiczna islandzkiej wody wodociągowej jest przeprowadzana regularnie. Analiza wykazała, że islandzka woda zawiera minimalne ilości chloru, wapnia i azotanów, co jest dobrą wiadomością.

rzeka w Islandii
Naukowcy zawsze stwierdzali, że ilość trwałych zanieczyszczeń organicznych, jest znacznie poniżej wartości odcięcia, zarówno w wodach słodkowodnych, jak i podziemnych. Podobnie jak trwałe zanieczyszczenia organiczne, metale ciężkie i rozpuszczone minerały, zawsze były testowane poniżej wartości odcięcia.

Żaden przemysł na Islandii nie uwalnia znacznych ilości metali ciężkich do słodkiej wody. Zanieczyszczenie nawozami, głównie azotanami, nie stanowi problemu na Islandii. Powodem są obfite opady oraz fakt, że jedynie 1,4% całkowitej powierzchni Islandii zajmują grunty orne.
W ostatnich latach większość testów przeprowadzonych na islandzkiej wodzie z kranu wypadła świetnie. Jedyne odchylenia, od których widzieli Islandczycy, dotyczyły prywatnych systemów zaopatrzenia, w których wystąpiły problemy z systemem rurociągów lub niefiltrowaną wodą powierzchniową.

Zimna woda z kranu na Islandii generalnie nie ma określonego zapachu ani smaku. Islandzka woda z kranu nie jest chemicznie oczyszczana chlorem, jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Jednak większość ciepłej wody wodociągowej ma charakterystyczny zapach.

Często porównuje się go do zgniłych jaj, chociaż nie jest jasne, dlaczego wszyscy wydają się znać zapach zgniłych jaj. Większość ciepłej wody wodociągowej na Islandii to woda geotermalna zawierająca siarkę. To właśnie siarka powoduje nieprzyjemny zapach.

2. Życie i Pogoda

szczęśliwa para w deszczu

Życie na tej wulkanicznej wyspie bywa trudne. Sprawia to pogoda, która jest nieprzewidywalna. Szczególnie zimą. Pogoda zimą może zmieniać się kilka razy dziennie. Lub kilkanaście.
Dni zimowe są krótkie, czasem jest tylko kilka godzin słońca, a później ciemno, ciemno i zimno. Najkrótszy dzień roku to 21szy grudnia, słońce wstaje o 11.21, a zachodzi już o 15.30.
Zimą wieje silny wiatr z Grenlandii, który nie raz, dosłownie, nie dał nam dojść do domu. Trzeba było położyć się na ziemi i czekać. Do tego deszcz pada bardzo często. Często też, w związku z obfitymi opadami śniegu, nie można wyjechać z Reykjaviku lub do niego dojechać, ponieważ drogi są zasypane i zamknięte. Jeszcze gorzej jest w innych częściach kraju, gdzie nie dojeżdżają pługi.
Wszystko to sprawia, że Islandczycy musieli nauczyć się żyć, nie przejmując się zbytnio pogodą. I faktycznie im się to udało. Biorą życie takim jakie jest, rzadko usłyszysz, żeby Islandczyk narzekał na pogodę czy cokolwiek innego.
Dzieci bawią się na zewnątrz nawet w złą pogodę, rodzice wystawiają wózki z niemowlakami na balkony czy przed domy, niezależnie od pogody, w celu budowania ich odporności. Czasem wygląda to dość strasznie kiedy w wichurę widzimy wózek z małym dzieckiem na zewnątrz. Na szczęście dziecku nic nie grozi, jest dobrze opatulone i jest mu ciepło.
Ale zima to również czas zorzy polarnej, która pięknie tańczy na niebie. Najlepiej widoczna jest poza miastem, im zimniej tym większa szansa na piękne kolory.
Jeśli, być może, wybierasz się na wycieczkę do Islandii, nie nastawiaj się na dobrą pogodę, ponieważ jest duża szansa, że takiej nie zastaniesz :) Weź lepiej dobre buty i kurtkę przeciwdeszczową.

3.Skyr

Skyr

Nie ma domu w Islandii, w którego lodówce nie znajdziesz Skyr.

Skyr to tradycyjny islandzki produkt mleczarski. Tworzenie Skyr sięga czasów osadnictwa Wikingów w IX wieku. Od tego czasu jest kluczowym składnikiem bogatej w nabiał islandzkiej diety.
Chociaż Skyr przypomina jogurt i jest spożywany podobnie jak jogurt, w rzeczywistości jest to rodzaj sera wytwarzanego z beztłuszczowego odtłuszczonego mleka. Beztłuszczowy i bogaty w białko, Skyr jest uważany za „super jedzenie”.
Mleko jest podgrzewane żywymi kulturami z poprzednich partii Skyr i odcedzane z serwatki po zgęstnieniu. Tradycyjny bezsmakowy Skyr jest bardzo gęsty i ma charakterystyczny kwaskowaty smak z nutą słodyczy.

Możesz kupić tradycyjne niesmakowane Skyr na pchlim targu Kolaportið w Reykjaviku lub w sklepach rolniczych, takich jak farma mleczna Erpsstaðir w zachodniej Islandii. Jednak my uwielbiamy różne wariacje smakowe takie jak: wanilia, truskawka, jagoda, kawa, banan, kokos czy nasz zdecydowany faworyt - pieczone jabłka :)

Tradycyjnie Skyr był spożywany ze śmietaną lub mlekiem i posypany cukrem lub świeżo zebranymi dzikimi jagodami, aby zrównoważyć kwaśny smak. Skyr jest również coraz częściej używany jako kluczowy składnik lodów i ciast serowych.

W Polsce dostępne są produkty Skyro-podobne, my jednak polecamy spróbować oryginalnego Skyru Islandzkiego. Warto dodać, iż Islandczycy są blisko natury i czują z nią więź.  Nikt tutaj nie śmieci. Nie tak dawno, ktoś widział prezydenta, który zupełnie sam zbierał śmieci.

prezydent Islandii zbiera śmieci

Kobiety najczęściej używają kosmetyków naturalnych bo wierzą, że wszystko co nam potrzebne by o siebie dbać, dała nam Matka Ziemia. 
Zdecydowanie najpopularniejszą marką jest Sóley Organics, która wytwarza niesamowicie czyste i skuteczne, a do tego zupełnie naturalne kosmetyki.

Mamy nadzieję, że podobało Ci się nasze zestawienie. Może wydobędziesz z niego coś co pozwoli Ci lepiej żyć? Na przykład to, żeby nie patrzeć na pogodę i cieszyć się każdym dniem?
A może coś jeszcze innego? :)

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem