Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 100zł!!!

Brzoza (Betula Pubescens)

brzoza na tle gór

Brzoza (Betula Pubescens) -właściwości

Brzoza zawiera wiele substancji aktywnych, użytecznych dla ludzkiego organizmu.

Brzoza

Liście brzozy zawierają m.in.: garbniki, olejki eteryczne, trój terpeny (betulina), flawonoidy oraz witaminę C. Są również przydatne w leczeniu chorób skóry takich jak łojotok, trądzik czy łuszczyca oraz przy otarciach i oparzeniach skóry.

Betulina zawarta w liściach zapobiega powstawaniu przebarwień oraz działa rozjaśniająco na skórne zmiany barwnikowe. Betulina jest także silnym antyoksydantem, dzięki czemu brzoza ochrania organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynnikami nowotworowymi. 

Działa także przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, co sprawia, że wykorzystuje się ją w kuracjach przeciwtrądzikowych i w leczeniu egzemy.

 liście brzozy

Na skórze betulina jest bardzo skuteczna w łagodzeniu stanów zapalnych, tonizowaniu porów i wspomaganiu gojenia się ran. Kora brzozy zawiera również garbniki, niewielką ilość kwasu salicylowego i kwasu ursolowego, tego samego związku, który nadaje mącznicy lekarskiej działanie rozjaśniające.

Liście zawierają kilka przeciwutleniaczy, w tym kwercetynę i antocyjany. Brzoza to świetny, naturalny antyoksydant, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i czynnikami rakotwórczymi oraz przyśpieszającymi jej starzenie. Pobudza również syntezę kolagenu i elastyny w skórze. 

W przypadku atopowego zapalenia skóry, alergii oraz łuszczycy zmniejsza zmiany skórne, obrzęki oraz likwiduje objawy świądu. 

Jest również regulatorem wydzielania sebum, ma właściwości przeciwzapalne, hamuje również rozwój bakterii trądzikowych Escherichia coli i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Wykorzystuje się ją w leczeniu przewlekłych wyprysków (egzema) oraz trądziku pospolitego, różowatego i sterydowego.

scinanie gałązek brzozy

Wszystko to razem pomaga chronić skórę i nadaje jej piękny, czysty blask. Poza pielęgnacją kosmetyczną i profilaktyczną skóry, brzoza skutecznie łagodzi objawy egzemy, rogowacenia słonecznego i łuszczycy. Brzoza jest również znana z tego, że sprawia iż włosy są grube, lśniące i zdrowe.

Dlatego jeden z szamponów firmy Sóley - BirkiR zawiera dodatkową dawkę brzozy. Firma Sóley podpisała umowę z Parkami Narodowymi w Islandii, która pozwala jej na zbieranie, między innymi, brzozy w wybranych parkach. Dzięki temu Sóley korzysta z najczystszych w kraju zasobów flory, a przekłada się to na jakość i czystość produktów.

Kosmetyki naturalne Sóley, zawierają ręcznie zbieraną brzozę islandzką.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem