UWAGA! Jesteśmy na urlopie od 12.07 do 25.07. Wysyłka zamówień od 26.7

12 Sekretów, Których Nie Wiedziałeś o Islandii


islandia wulkan

12 Sekretów, Których Nie Wiedziałeś o Islandii

Islandia nazywana jest krajem lodu i ognia. Lód to lodowce, ogień to wulkany. Ale to tylko jedna z ciekawostek..

Sekrety Islandii

1. Islandczycy nie mają nazwisk

W Islandii nie używa się nazwisk tak jak w Polsce.
Jeśli syn ma na imię Bjorgvin, a jego ojciec Gunnar, syn będzie nazywał się Bjorgvin Gunnarson czyli Bjorgvin syn Gunnara.
Jeśli chodzi o kobiety, to córka Helga nazywała się będzie Helga Gunnarsdottir czyli Helga córka Gunnara.

2. Na Islandii nie ma komarów

Jako w jedynym kraju na świecie, w Islandii nie ma komarów. Ma to związek z klimatem, który nie odpowiada ich cyklowi rozrodczemu.

komary

3. W Islandii nie ma McDonalds

Ostatni McDonalds zamknął drzwi wraz z kryzysem finansowym w 2009 roku. Od tego czasu, dostępna jest tylko "islandzka wersja" McDonalds.
Jednak na Islandii jest wiele innych rzeczy, których trzeba spróbować. Na przykład zgniły rekin, owcze jądra czy kiszony tłuszcz wieloryba....

4. Islandia posiada muzeum..... penisów

Spora część turystów, nie przyjeżdża do Islandii by oglądać piękne krajobrazy. Przyjeżdżają zobaczyć 200 penisów różnych gatunków zwierząt, włącznie z półtorametrowym penisem wieloryba. The Icelandic Phallological Museum czyli Islandzkie Muzeum Penisa znajduje się w centrum Reykjaviku i oprócz wielkiego penisa wieloryba, zobaczyć można członki foki, ssaków morskich czy też niedźwiedzia polarnego. W 2011 roku znalazł się chętny człowiek, "dawca penisa" jednak po jego śmierci penis szybko usechł i nie nadawał się do wystawienia.

penis

5. Islandia to najbardziej eco-friendly kraj na świecie

Islandia znajduję się w ścisłej czołówce krajów najbardziej przyjaznych dla środowiska. Dużą zasługę ma tutaj fakt, iż prawie cała elektryczność na Islandii wyprodukowana jest używając odnawialnych źródeł energii. W 2014 roku miasto Reykjavik zdobyło nagrodę Nordic Nature and Environment i stara się zostać miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku.

6. Pierwszy islandzki prezydent kobieta

Islandia była pierwszym demokratycznym krajem, w którym prezydentem została kobieta. Miało to miejsce w 1980 roku, była to Vigdís Finnbogadóttir. Prezydentem Islandii pozostała przez 16 lat.

7. Islandia nie posiada koleji i metra

Islandczycy bardzo przywiązani są do swoich samochodów. W większości domów jest ich zazwyczaj kilka. Plany wybudowania krótkiej trasy z Reykjaviku na lotnisko międzynarodowe w Keflaviku były już dawno, jednak nic nie zostało zatwierdzone i nie zanosi się aby tak się stało.

8. Piwo było zabronione na Islandii aż do 1989 roku

Ponad sto lat temu, na Islandii, z powodów politycznych, zdelegalizowano wszelkie alkohole. Mimo iż czerwone wino i mocniejsze trunki, z czasem zostały ponownie zalegalizowane, piwo pozostało nielegalne aż do 1go marca 1989 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło, a pierwszy marca został oficjalnym dniem piwa na Islandii.
Jednak sprzedaż alkoholu jest nadal ściśle kontrolowana, możliwa jest tylko w sklepach Vínbuðin, które należą do państwa. Otwarte są od poniedziałku do soboty od około 11 do 18 lub 20, w zależności od lokalizacji.

piwo

9. Islandia nie posiada wojska

Islandia nie ma własnego wosjka. Jeśli islandczyk chce wstąpić do armii, może przystąpić do armii norweskiej. Jest to możlwie dzięki umowie pomiędzy tymi dwoma krajami.
Policja nie nosi tutaj broni, jedynie specjalne jednostki. Islandczycy wierzą, że wyposażenie policji w broń, powoduje więcej przestępstw z użyciem broni niż zapobiega.

10. Islandia to najmniejsza nacja w historii, która zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Wszystko zaczęło sie w 2016 roku, kiedy męska reprezentacja wywalczyła awans do Mistrzostw Europy. Po Mistrzostwach Europy Islandia awansowała do Mistrzostw Świata i całkiem jej poszło.
To wtedy wiele osób usłyszało po raz pierwszy o tej małej wyspie z niesamowitym duchem walki i Viking Clap (który de facto islandczycy podpatrzyli od polskich kibiców piłki ręcznej).

11. Populacja Islandii to tylko 364,134 osoby

Dane te pochodzą z 2020 roku. W 2011 było to 315,556. Islandczycy żyją praktycznie tylko wzdłuż linii brzegowej. Jej środkowa część, w większości pokryta jest przez niezamieszkałe lodowce, wulkany oraz wielkie pola ostrych skał lawowych.
Co ciekawe, 5% populacji Islandii to Polacy.

mapa islandii

15. Czarownice na Islandii

Islandia, tak jak wiele innych europejskich krajów w XVII wieku, paliła na stosach czarownice. Jednak w Islandii czarownicami praktycznie tylko byli tylko mężczyźni.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem